Co warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw nieruchomości?

Zakupy warte kilkadziesiąt czy też nawet kilkaset złotych zwykle wymagają wzięcia kredytu. Nie każdy jednak posiada odpowiednią zdolność kredytową, ażeby otrzymać pożyczkę na tak wysoką kwotę. Dlatego też coraz większą popularność zyskują pożyczki pod zastaw nieruchomości. Co trzeba o nich wiedzieć i czy warto zaciągnąć taką pożyczkę?

Odnośnie pożyczek pod zastaw nieruchomości istnieje wiele błędnych przekonań. Warto w tym miejscu rozwiać wszelkie wątpliwości. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nieruchomość pod którą wzięło się pożyczkę nie jest zagrożona, o ile zobowiązanie jest spłacane. Jest to jedynie zabezpieczenie finansowe na wypadek, gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacić swojego długu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że część wartości danej nieruchomości jest niejako doliczana do zdolności kredytowej klienta, przez co może on ubiegać się o wyższą pożyczkę.

Warto zauważyć, że pożyczki można brać pod zastaw rozmaitych nieruchomości. Najczęściej zastawiane są:

  • domy
  • mieszkania
  • działki

Oczywiście, w czasie spłacania pożyczki można normalnie korzystać z nieruchomości, i zarządzać nią w dowolny sposób. Cały czas klient pozostaje właścicielem zastawionej nieruchomości, jednak musi liczyć się z jej utratą, jeśli zaprzestanie spłacania długu.

Wycena nieruchomości

Oczywiście, zanim banki decydują się na udzielanie pożyczek pod zastaw nieruchomości, muszą wycenić dany dom, mieszkanie czy też działkę. Często wycena odbiega nieco od tej, jakiej na własną rękę dokonał klient. Banki są bardzo zapobiegawcze, dlatego oceniają na przykład płynność nieruchomości. Chodzi o to, czy w razie konieczności łatwo będzie znaleźć kupca na daną nieruchomość. Ponadto, pożyczkodawca ocenia również stan techniczny nieruchomości. Czasami może on odkryć mankamenty, z których klient nawet nie do końca zdawał sobie sprawę.

Pożyczki pod zastaw domu, mieszkania lub działki znajdziesz na skup-nieruchomosci24.pl

http://skup-nieruchomosci24.pl/

Warto mieć na uwadze, że pożyczki pod zastaw nieruchomości opiewają na kwoty nieco niższe, niż wartość tych nieruchomości. Bardzo często jest to jedynie połowa wartości mieszkania czy działki

Czy zdolność kredytowa jest istotna?

Mogłoby się wydawać, że zdolność kredytowa nie jest ważna, kiedy zaciąga się pożyczki pod zastaw nieruchomości. Niemniej jednak, nawet udzielając tego rodzaju kredytów instytucje finansowe szacują zdolność kredytową klienta. Niewątpliwie, bank oczekuje, iż klient będzie regularnie spłacał swoje zobowiązanie. Jest to dla banku z pewnością najkorzystniejszy scenariusz. Dlatego też stara się dopilnować tego, komu pożycza pieniądze. Nieruchomość jest jedynie zabezpieczeniem na sytuację, która jest generalnie niepożądana.

Czy warto brać pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Rzecz jasna każdy samodzielnie powinien zdecydować, czy chce korzystać z pożyczek pod zastaw nieruchomości. W wielu przypadkach jest to jedyne rozwiązanie, aby zrealizować transakcję opiewającą na naprawdę wysoką kwotę. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku utraty nieruchomości w przypadku, gdy zaprzestanie się spłacania posiadanego zobowiązania.