Każdy się zgodzi, że za pracę należy się wynagrodzenie.
Jednak w wielu przypadkach pracownik może uznać, że należy mu się więcej. Poniższy artykuł przedstawi zasady negocjowania podwyżki.
Inflacja a podwyżka
Inflacja sprawia, że ta sama kwota ma mniejszą realną wartość. Powołując się na twarde dane przedstawiane przez bank centralny czy Główny Urząd Statystyczny, można domagać się podwyżki, by móc utrzymać ten sam standard życia.
Zasługi a podwyżka
Wyższej zapłaty mogą żądać osoby, które osiągnęły w swojej pracy ponadprzeciętne wyniki. Wyższa kwota będzie odpowiednim docenieniem takiej osoby za jej wysiłek włożony w swoje obowiązki. Czasem zasługi przykują uwagę konkurencji, która wystąpi z lepszą ofertą zatrudnienia.
Jak rozmawiać z szefem? O jakich zasadach należy pamiętać?
Ważny jest dobór odpowiedniej pory. Jeśli przełożony tonie w obowiązkach, a do tego ma zły humor, lepiej poczekać, aż sytuacja się polepszy. Kolejna trudna sprawa do załatwienia na pewno nie poprawi jego samopoczucia. Do samej rozmowy warto się dobrze przygotować. Sporządzona lista argumentów pozwoli klarować swoje racje. Przykładowo – otrzymaliśmy lepsza ofertę pracy od konkurencji. Możemy zagrozić odejściem, jeśli obecny pracodawca nie przebije oferty.
Redaktorzy portalu https://wpracy.pl/ dodają, że warto także pamiętać o kulturze rozmowy. Nie warto się unosić w przypadku odmowy, a także uważać na swój ton głosu czy kontakt wzrokowy.
Kwestia podwyżki zawsze jest emocjonalna, ale wybuchy do niczego dobrego nie doprowadzą. Przeciwnie – mogą one na zawsze pogrzebać marzenie o korzystniejszym wynagrodzeniu. W najgorszych przypadkach poskutkują zwolnieniem i całkowitym brakiem wynagrodzenia, czego oczywiście nikt nie chce.