Nowe dokumenty występujące w JPK

Od 1 listopada obowiązywać będą nowe przepisy, w związku z tym pojawia się wiele pytań oraz wątpliwości. Celem artykułu jest przybliżenie nowych skrótów, które pojawią się w tym jakże ważnym dowodzie.

Nowelizacja ustawy sprawiła, że przedsiębiorca w strukturze może wprowadzać nowe dokumenty JPK. Chodzi tylko i wyłącznie o oznaczenia konkretnych rodzajów dokumentów. Nie należy tego mylić ze stosowaniem zupełnie nowych dokumentów księgowych. To właśnie wraz z początkiem listopada przedsiębiorcy muszą oznaczać rodzaj dowodu sprzedaży, a także rodzaj dokumentu zakupu dla celów JPK.

Warto więc wspomnieć o RO. Skrót ten oznacza dokument zbiorczy wewnętrzny w którym można znaleźć dane odnośnie sprzedaży z kas rejestrujących.

WEW to określenie na dokumenty wewnętrzne, które nie posiadają oryginalnego dokumentu potwierdzającego konkretną transakcję. Chodzi między innymi o bezpłatne przekazanie towarów na cele prywatne czy prowadzenie najmu prywatnego.

Kolejny skrót to FP, który używa się w przypadku wystawiania faktury do paragonu.

MK to faktura od podatnika, który rozlicza podatek VAT przy pomocy metody kasowej.

VAT RR to nic innego jak otrzymanie faktury od rolnika ryczałtowego.

Ostatni z nich to WEW, który związany jest z ewidencją podatku naliczonego, chociażby w przypadku przygotowywania rocznej korekty VAT.