Przedawniające się faktury i zbliżający się koniec roku

Przedawniające się faktury w obliczu kończącego się roku

Przedawniające się faktury są czasem czymś, o czym w ogóle nie pamiętamy. Zwłaszcza jeżeli mamy wielu kontrahentów i nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego. Czasami nawet gdy mamy świadomość, że wyhodowaliśmy sobie dłużników, to nie za bardzo jest co z tym zrobić. Oczywiście nie każdy dług jest sobie równy i należy pewne sytuacje rozróżnić. Czym innym jest zaciąganie pożyczek, a czym innym niespłacanie faktur. Z fakturami jest taki problem (choć dla niektórych może to być zaleta), że z czasem się przedawniają. Kiedy niezapłacona faktura ulega przedawnieniu, to nie jest możliwe, aby odzyskać pieniądze nam należne. Jeśli więc wystawiliśmy jakieś faktury w 2019 roku, których do dzisiaj nikt nie pokrył, to nie mamy już zbyt wiele czasu.

Zaciąganie długów i przedawnienia

Jedną z rzeczy jak najbardziej normalnych w biznesie jest zaciąganie długów. Oczywiście dopóki nie toniemy w morzu niezapłaconych rachunków, które zbliżają naszą firmę do upadku. W takich sytuacjach musielibyśmy sobie przewartościować pewne sprawy i uświadomić sobie, że popełniliśmy po drodze kilko poważnych błędów. Mimo to nie ma nic złego w samym zaciąganiu pożyczek lub wystawianiu długoterminowych faktur, jeżeli nasz plan jest dobrze przemyślany. Każdy medal ma jednak dwa końce i my też możemy mieć swoich dłużników, którzy wciąż nam zalegają.

Jeżeli nasi dłużnicy wciąż nie opłacili faktur z 2019 roku, to już im zostało niewiele czasu. A raczej to nam zostanie niewiele czasu na to, aby o te pieniądze się upominać. Od nowego roku wszystkie faktury będą już przedawnione i nie będziemy w stanie odzyskać interesujących nas kwot. Mamy więc jeszcze nieco ponad miesiąc, aby wszystkie takie kwestie uregulować.

Ugoda jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy

Przedawnienie dotyczy większości (choć oczywiście nie wszystkich) faktur, jakie wystawiono w 2019 roku. Czy da się tego uniknąć? Przedawnienia faktury nie unikniemy, ale za to da się uniknąć stracenia środków. Wymaga to pójście na ugodę z naszym dłużnikiem i przeprowadzenia windykacji polubownej. Taka ugodę trzeba zawrzeć przed końcem roku. Wymaga to oczywiście uznania ugody przez obie strony.