Wirtualne biuro – co to jest i do czego służy?

Wirtualne biuro – czym jest i komu się przyda?

Wirtualne biuro to bardzo ciekawa usługa, z której dzisiaj chętnie korzystają mali przedsiębiorcy. Czym jest takie biuro i kto może na nim skorzystać? Jest to po prostu adres inny od naszego prawdziwego miejsca pracy, pod którym rejestrujemy naszą działalność. Na rynku funkcjonują firmy, które pozwalają na zarejestrowanie firmy pod udostępnionym przez nie adresem. Usługa taka może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Kto potrzebuje wirtualnego biura?

Mogłoby się wydawać, że wynajmowanie takie „fikcyjnego” biura jest bez sensu, skoro możemy podać własny adres. Czasem jednak możemy mieć powody, dla których nie chcemy naszego własnego adresu podawać publicznie. Jeśli zarejestrujemy działalność, to nasz adres można sprawdzić w spisie Krajowego Rejestru Sądowniczego. To może być dla nas niekomfortowe, jeśli prowadzimy działalność w prywatnym mieszkaniu.

Niezręczność pojawia się zwłaszcza, kiedy nie mieszkamy sami. Jeśli mieszkamy z całą rodziną to po prostu możemy nie mieć ochoty, aby nasz dom rodzinny był oficjalną siedzibą naszej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w przypadku kontroli z urzędu skarbowego  albo postępowań windykacyjnych. Wirtualne biuro jest więc dobrą opcją dla osób, które chcą rozdzielić życie prywatne od zawodowego. Jest to istotne zwłaszcza dzisiaj, gdzie coraz więcej ludzi decyduje się pracować w domu.

Z takiej usługi chętnie skorzystają również osoby, które nie są właścicielami nieruchomości, w której mieszkają. Może zdarzyć się tak, że właściciel mieszkania nie zgodzi się na to, aby pod jego adresem rejestrować działalność gospodarczą.

E-biuro – czy jest legalne?

Korzystanie z usług wirtualnego biura może się wydawać podejrzanym sposobem na obejście prawa, a jednak jest całkowicie legalne. Oczywiście znajdą się osoby, które będą próbowały to zrobić „na czarno”, ale nie ma takiej potrzeby.

Firmy które zajmują się wynajmowaniem e-biur zazwyczaj oferują także automatycznie przesyłanie korespondencji. Możemy więc prowadzić działalność gospodarczą z dowolnego miejsca, a wszelkie przesyłki dostawać do rąk własnych. Jest to więc bardzo wygodna opcja.