Czym jest crunch i komu grozi najbardziej?

Czym jest crunch? Dlaczego jest to tak niebezpieczne zjawisko i komu ono grozi?

Pojęcie to pojawiło się w kontekście firm, wydających gry wideo. Dotyczy ono zarówno gier mobilnych jak i dużo większych tytułów, a czym to zjawisko w ogóle jest? Crunch to pewien rodzaj wykorzystywania pracowników. Chodzi w nim o to, aby pracownicy pracowali nad grą przez bardzo długi czas bez względu na ich zmęczenie i możliwości. Zwykle ma on miejsce w końcowej fazie gry, gdy pojawia się presja związana z wydaniem gry w terminie.

Crunch w CD Projekt

Pojawiało się już wiele afer, w której pracownicy odchodzili z firm. Wielu deweloperów gier wideo musiało zmierzyć się z oskarżeniami o crunch. Przykładem jest chociażby firma CD Projekt, która takie problemy miała w związku z produkcją gry Cyberpunk 2077. Producent tej gry miał bardzo duże problemy z ukończeniem jej na czas. Aby nie przekładać już terminów, zdecydowano się na to, aby przyśpieszyć pracę nad grą. Wymagało to oczywiście wzmożonego wysiłku, a czy taki wysiłek zawsze jest zasadny?

Dlaczego firmy deweloperskie wykorzystują pracowników?

Oczywiście nie ma nic złego w ciężkiej pracy, wręcz przeciwnie. Często jednak, gdy ludzie, pracują ponad siły, wpływa to okropnie na ich zdrowie. Mają więc oni prawo do tego, aby podziękować swojemu pracodawcy za współpracę i nie godzić się na takie warunki. Wracając do CD Projektu, takim oskarżeniom musiał stawić czoło Konrad Tomaszkiewicz. Po wewnętrznym śledztwie jednak oczyszczono go z zarzutów, choć sam dobrowolnie zdecydował się opuścić firmę. Przyznał, że atmosfera w pracy faktycznie mogła nie być najlepsza.

Niestety możemy się spodziewać, że problem crunchu sam z siebie nie zniknie. Wszystkie firmy deweloperskie mają ściśle wyznaczone terminy, w których muszą się zmieścić. Większość z nich uważa, że crunch jest mniejszym złem w porównania z przekładaniem premiery. Przełożenie premiery może wpłynąć negatywnie na odczucia graczy, a to z kolei przekłada się często na klapę finansową. Czy faktycznie taką biznesową koniecznością można usprawiedliwić wykorzystywanie pracowników i robienie z nich robotów?

Jak się uchronić przed złym traktowaniem w pracy?                                        

Jak się uchronić przed złym traktowaniem w pracy? Przede wszystkim każdy pracownik musi znać swoje prawa. Do tego przed dołączeniem do danej firmy musimy uważnie przeczytać umowę i zastanowić się, czy warunki nam pasują. Jeżeli mamy podejrzenie, że pracodawca może nadużywać niektórych punktów umowy, lepiej będzie jeśli zachowamy rezerwę.

One thought on “Czym jest crunch i komu grozi najbardziej?

  1. Polacy bardzo dużo pracują ale niestety mało zarabiają…taka jest prawda

Comments are closed.