Czym jest crunch? Dlaczego jest to tak niebezpieczne zjawisko i komu ono grozi?
Pojęcie to pojawiło się w kontekście firm, wydających gry wideo. Dotyczy ono zarówno gier mobilnych jak i dużo większych tytułów, a czym to zjawisko w ogóle jest? Crunch to pewien rodzaj wykorzystywania pracowników. Chodzi w nim o to, aby pracownicy pracowali nad grą przez bardzo długi czas bez względu na ich zmęczenie i możliwości. Zwykle ma on miejsce w końcowej fazie gry, gdy pojawia się presja związana z wydaniem gry w terminie.
Crunch w CD Projekt
Pojawiało się już wiele afer, w której pracownicy odchodzili z firm. Wielu deweloperów gier wideo musiało zmierzyć się z oskarżeniami o crunch. Przykładem jest chociażby firma CD Projekt, która takie problemy miała w związku z produkcją gry Cyberpunk 2077. Producent tej gry miał bardzo duże problemy z ukończeniem jej na czas. Aby nie przekładać już terminów, zdecydowano się na to, aby przyśpieszyć pracę nad grą. Wymagało to oczywiście wzmożonego wysiłku, a czy taki wysiłek zawsze jest zasadny?
Dlaczego firmy deweloperskie wykorzystują pracowników?
Oczywiście nie ma nic złego w ciężkiej pracy, wręcz przeciwnie. Często jednak, gdy ludzie, pracują ponad siły, wpływa to okropnie na ich zdrowie. Mają więc oni prawo do tego, aby podziękować swojemu pracodawcy za współpracę i nie godzić się na takie warunki. Wracając do CD Projektu, takim oskarżeniom musiał stawić czoło Konrad Tomaszkiewicz. Po wewnętrznym śledztwie jednak oczyszczono go z zarzutów, choć sam dobrowolnie zdecydował się opuścić firmę. Przyznał, że atmosfera w pracy faktycznie mogła nie być najlepsza.
Niestety możemy się spodziewać, że problem crunchu sam z siebie nie zniknie. Wszystkie firmy deweloperskie mają ściśle wyznaczone terminy, w których muszą się zmieścić. Większość z nich uważa, że crunch jest mniejszym złem w porównania z przekładaniem premiery. Przełożenie premiery może wpłynąć negatywnie na odczucia graczy, a to z kolei przekłada się często na klapę finansową. Czy faktycznie taką biznesową koniecznością można usprawiedliwić wykorzystywanie pracowników i robienie z nich robotów?
Jak się uchronić przed złym traktowaniem w pracy?
Jak się uchronić przed złym traktowaniem w pracy? Przede wszystkim każdy pracownik musi znać swoje prawa. Do tego przed dołączeniem do danej firmy musimy uważnie przeczytać umowę i zastanowić się, czy warunki nam pasują. Jeżeli mamy podejrzenie, że pracodawca może nadużywać niektórych punktów umowy, lepiej będzie jeśli zachowamy rezerwę.
Polacy bardzo dużo pracują ale niestety mało zarabiają…taka jest prawda