Dbanie o siebie podstawą zdrowej psychiki

Jednym ze składników dobrego dbania o zdrowie psychiczne jest dbanie o siebie. Jeśli zaniedbamy podstawowe czynności związane z self-care, to szybko zaczniemy zauważać negatywny wpływ tego zaniedbania na naszą psychikę.

Wygląd a dobre samopoczucie

Wygląd to nie wszystko. Każdy o tym wie, ale prawdą jest, że dbanie o dobry wygląd może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Gdy przeglądamy się w lustrze i podobamy się samym sobie, to jest duże prawdopodobieństwo, że i nastrój w ciągu dnia będzie lepszy.

Nie powinniśmy jednak nastawiać się na to, aby próbować imponować komuś. Najważniejsze jest to, żeby dbanie o siebie przynosiło korzyści naszej psychice. Oczywiście, nie ma nic złego w chęci spodobaniu się komuś albo zrobienia dobrego wrażenia. Jeśli jednak to będzie naszym głównym celem, to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy się z tym czuć dobrze.

Jak dbać o wygląd?

To naprawdę zaskakujące, jak wiele osób w ogóle nie dba o swój wygląd. Nie chodzi tu wcale o przesadne strojenie się, ani spędzanie kilku godzin dziennie przed lustrem. Chociaż przygotowanie sobie świetnego make-upu na sylwestra albo dobranie stylizacji na randkę jest pracochłonne i wymagające, to codzienny self-care składa się tak naprawdę z kilku prostych rzeczy.

Przede wszystkim nie zapominajmy o odpowiednich kosmetykach. Stosowanie odpowiednich żeli i kremów do twarzy sprawi, że będziemy wyglądać młodo i świeżo. Żel pozwoli nam zmyć zanieczyszczenia ze skóry i pozbyć się wszystkiego, co pojawiło się na niej w związku z codziennymi obowiązkami i czynnościami.

Samo umycie twarzy żelem to jednak nie wszystko. Przyda się też zastosowanie kremu. Im więcej mamy lat, tym gorzej nasza skóra radzi sobie z zatrzymywaniem wody. To sprawia, że cera przestaje być elastyczna i gładka. Jeśli będziemy ją odżywiać w odpowiedni sposób, to dłużej zachowa swoje właściwości.

A co z ubraniem?

Nie możemy zapominać o tym, aby ubierać się schludnie i stylowo. Wcale nie chodzi o wydawanie fortuny na ubranie. Nawet korzystając z second-handów jesteśmy w stanie ubrać się bardzo stylowo na każdą okazję.