Wzrost cen żywności, paliw, gazu i wszelkich innych dóbr wynika z wciąż toczącej się wojnie wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Przyczyniają się do tego również ograniczenia narzucane przez Unię Europejska, która nie zauważyła dobrych posunięć Polaków i wspierała finansowo Putina. Jednak inflacja nie dzieje się tylko w Polsce, dotyka również USA. Zobacz jak to jest ze wskaźnikami inflacji w obu tych krajach.
O inflacji
Stale pojawiające się podwyżki inflacji w 2022 roku są znaczące, tak wypowiadał się Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Generali Investments TFI. Rynek huczy od wypowiadania się na temat inflacji. Jest tak zarówno w Polsce jak i Stanach Zjednoczonych. Podwyższanie stóp procentowych to na razie główny sposób walczenia z inflacją, którą ogłaszają dyrektorzy poszczególnych banków. Rząd PiS’u dodał do tego tarcze antykryzysowe i innego rodzaju udogodnienia dla osób fizycznych i przedsiębiorców.
Jak dalej poradzimy sobie z trudną sytuacją finansową kraju?
Poprzedni rok (2021) był dla USA tragiczny. Inflacja wówczas sięgała 6,8 proc. To największy stopień inflacji od 40 lat. Fed, który odpowiada za reakcje Banku Centralnego w USA, spóźnia się z podejmowaniem decyzji, a zdaniem ekspertów przyczynia się w ten sposób do powiększenia procentu inflacji. Prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych dojdzie w 2022 roku nawet do czterech podwyżek tych wskaźników monetarnych.
W Polsce wprowadzany jest powoli Polski Ład, który zawiera w sobie strategię na kryzys finansowy. Na pewno jednak wartość polskiej waluty może być coraz niższa – wg. portalu https://www.numizmatyka.pl/ powinno się jednak udać ją zahamować w jak największym stopniu. Polski Ład chociaż zawiera w sobie dużo skomplikowanych przepisów i regulacji, to są one jednoznaczne i nie pozostawiają żadnej luki dla prawników. PiS przyszykował kolejne programy wsparcia socjalnego dla swoich obywateli, będą one wprowadzane zaraz obok tych już istniejących, takich jak, np. 500+.
Do takiej sytuacji w kraju i na całym świecie przyczyniły się regulacje narzucane przez Unię Europejską oraz wzrost cen gazu i uprawnień do emisji CO2, które mogą być przyczyną wojny wywołanej przez Rosję i dokonanej na Ukrainie.