Sztuka improwizacji. Dlaczego jest ważna i jak ją opanować?

Improwizacja to jedna ze sztuk, której musimy się nauczyć, jeśli chcemy się rozwijać. Nie jesteśmy w stanie zawsze polegać na schematach i twardej wiedzy. Czasem wszystko zależy właśnie od naszej spontanicznej reakcji.

Wiedza nie wystarczy

Wiemy, że nauka to potęgi klucz i że wiedza jest niezwykle ważna. Niestety czas jest bezlitosny i wszystko, co robimy, musi się mieścić w jego ramach. Niektóre czynności wymagają szybkiej reakcji i nawet najmądrzejsza osoba może nie dać sobie rady właśnie ze względu na presję czasu.

Często bywa tak, że niektóre zadania najlepiej wykonują nie osoby, które najlepiej się znają na danej rzeczy, ale te, które potrafią spontanicznie odnaleźć się w danej sytuacji. W dużej mierze wynika to z osobowości.

Wcale to nie oznacza jednak, że jeśli nie uradziliśmy się spontaniczni, to już nigdy tacy nie będziemy. Improwizacji można się nauczyć.

Pozwólmy sobie popełniać błędy

Nasz brak spontaniczności często wiąże się ze strachem przed popełnieniem błędu. Jeśli nie możemy czegoś zaplanować od początku do końca, to jest ryzyko, że pojawiają się niespodziewane okoliczności.

Owszem, mogą się one pojawić i wiele razy się pojawią. Ale jeśli chcemy jakkolwiek w ogóle przetrwać, to musimy zaakceptować to w sobie, że jako ludzie jesteśmy podatni na popełnianie błędu. Nie ma w tym nic złego, jeśli przydarzy nam się on od czasu do czasu.