Elektroniczne prawo jazdy już niedługo w użytkowaniu

Od pewnego czasu możemy poruszać się samochodem bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. W najbliższej przyszłości będziemy mogli pożegnać się również z prawo jazdy. To na pewno ułatwienie dla wszystkich osób korzystających z samochodów osobowych i regularnie przemieszczających się przy pomocy tego typu transportu. Już zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego to spore ułatwienie funkcjonowania, które oznacza jednocześnie zdecydowanie mniejszą ilość mandatów. Ucieszyły się z tego przede wszystkim osoby dzielące samochód, gdyż czasem pozostawiony w portfelu dowód oznaczał uszczuplenie domowego budżetu o konkretną sumę.

W tym roku prezydent podpisał nowelizację do ustawy prawo o ruchu drogowym. Skutkiem tego w niedługiej przyszłości, a dokładnie od 5 grudnia, nie trzeba posiadać przy sobie jeszcze jednego dokumentu jakim jest prawo jazdy.

W trakcie kontroli stróże prawa będą mieli możliwość sprawdzenia dowodu tożsamości przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Chodzi o mObywatel, czyli darmową aplikację publiczną autorstwa polskiego Rządu. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje na niej 6 programów. Chodzi o mTożsamość, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd oraz eRecepta. Od 5 grudnia w prezentowanej aplikacji pojawi się również mPrawoJazdy. Właśnie od tego dnia nie trzeba mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego zdanie egzaminu oraz uzyskanie kwalifikacji na prowadzenie pojazdów.