Kilka słów na temat mikropożyczek w spółce cywilnej

Przedsiębiorcy regularnie wzywani są do urzędów pracy, gdyż nie we wnioskach przez nich wypełnionych pojawiają się błędy bądź niedopatrzenia. Jest to związane przede wszystkim z brakiem jasnych oraz prostych przepisów. Najczęstszy błąd to wypłata środków na rzecz spółki cywilnej. Dowiedź się kto tutaj zawinił i co trzeba wyjaśniać.

Kiedy skorzystać ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dowiadujemy się, że o pożyczkę może wnioskować każdy wspólnik w spółce cywilnej. Przepisy są takie same w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową. Jednakże każda osoba fizyczna może otrzymać pożyczkę tylko raz. Właśnie z tego względu posiadanie udziałów w paru spółkach cywilnych niczego nie zmienia. Mikropożyczka przyznana zostanie tylko raz. Ta zasada nie odnosi się do spółki jawnej, gdyż ten rodzaj spółki traktowany jest jako przedsiębiorca.

Problem w urzędach wiąże się przede wszystkim z tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że pożyczkę można otrzymać tylko jeden raz. Jeśli więc przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki cywilnej skorzystał z mikropożyczki, nie może się o nią starać po raz kolejny. Nawet kiedy chodzi o jego prywatną działalność bądź inną spółkę. Znajomość tych przepisów zaoszczędzi pracy, nerwów oraz czasu zarówno osobom pracującym w urzędach, jak i przedsiębiorcom.