Konto oszczędnościowe a lokata terminowa wybierz dla siebie odpowiednie rozwiązanie

Gromadzenie oszczędności to sprawdzony sposób na zapewnienie sobie i bliskim stabilizacji finansowej i związanego z nią poczucia bezpieczeństwa. To także sposób na realizację planów i marzeń. Oszczędzanie, choć nie zawsze bywa łatwe, z całą pewnością jest dobrą metodą na spokojną przyszłość. Warto więc zadać sobie nieco trudu i zacząć oszczędzać. Aby było to możliwe, poza samodyscypliną potrzebne jest też odpowiednie narzędzie, które pozwoli pomnażać zgromadzony kapitał.

Do najpopularniejszych należą lokata terminowa i konto oszczędnościowe. Obydwa pozwalają zarabiać na ulokowanych na nich środkach, ale na nieco odmiennych zasadach. Czym różnią się od siebie i które z nich jest bardziej atrakcyjne?

Konto oszczędnościowe – wygoda oszczędzania

Założenie rachunku oszczędnościowego to jedna z najczęściej wybieranych metod oszczędzania. Zasady jego prowadzenia są jasne i czytelne, a ilość ofert pozwala na bezproblemowy wybór tej, której warunki będą najbardziej adekwatne do aktualnych potrzeb. W rezultacie konto oszczędnościowe staje się prostym sposobem na pomnażanie swoich oszczędności, który nie generuje dodatkowych trudności. Sam proces jego założenia zazwyczaj jest bardzo prosty, a zakres formalności z nim związany ograniczony do minimum, zwłaszcza jeśli konto oszczędnościowe zostaje przypisane do rachunku podstawowego klienta. Ten rodzaj rachunku można określić mianem skarbonki, która pozwala bezpiecznie gromadzić środki w dowolnej kwocie i przez dowolny czas. Jej dodatkową zaletą pozostaje fakt, iż można na owych środkach zarabiać. Ile? To zależy od wysokości oprocentowania przypisanego do konkretnego rachunku.

Konto oszczędnościowe gwarantuje jego właścicielowi pełną swobodę w zakresie zarządzania nim. Oznacza to, że klient może swobodnie wpłacać i wypłacać środki znajdujące się na rachunku. Od niego też zależy, jaka suma znajdzie się na koncie. W tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń. Dlatego też oszczędzanie przy pomocy konta oszczędnościowego jest bardzo elastyczne. Jeśli zachodzi taka potrzeba, klient może w każdej chwili wypłacić całość kapitału, bez ryzyka utraty wypracowanego zysku. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku tych, którzy nie chcą zamrażać swoich oszczędności, a wręcz przeciwnie – chcą mieć do nich stały, nieograniczony dostęp.

Lokata terminowa – bezpieczeństwo i jasne warunki

Lokata terminowa to kolejna metoda oszczędzania ciesząca się dużą popularnością. To doskonała propozycja dla tych, którzy nie obawiają się zamrożenia swoich pieniędzy na pewien okres. Założenie lokaty terminowej oznacza bowiem utratę dostępu do zdeponowanych na niej środkach przez określony, zawarty w umowie czas. Po jego upływie cała suma powiększona o wypracowane odsetki trafia do właściciela. Przedterminowe zerwanie lokaty, choć oczywiście jest możliwe, nie jest jednak opłacalne. Bardzo często oznacza bowiem utratę wypracowanego zysku w całości lub zdecydowanej części. To, ile straci klient, uzależnione jest od wybranej oferty lokaty. Dlatego przed podpisaniem umowy warto starannie zapoznać się z proponowanymi warunkami i zastanowić nad tym, czy są one adekwatne do oczekiwań i możliwości finansowych.

Zaletą lokaty terminowej bez wątpienia jest wysokość oprocentowania, zazwyczaj przekraczająca tę, która jest proponowana na koncie oszczędnościowym. Wadą natomiast ściśle określone warunki, dotyczące zarówno minimalnej kwoty, jaka umożliwia założenie lokaty, jak również czasu jej trwania. Wszystko to sprawia, że założenie lokaty z całą pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Wybór metody oszczędzania zawsze powinien być indywidualnie podejmowaną decyzją (1).

  1. „Lokata czy konto oszczędnościowe?”, (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-lokata-czy-konto-oszczednosciowe), data dostępu: 16.12.2021.