Polski Ład – jakie ministerstwo finansów wprowadziło zmiany w rozliczeniach pit?

Zapewne każdy słyszał o zmianach, jakie przyniósł wszystkim Nowy Ład. Ciężko jest się odnaleźć, szczególnie gdy finanse nie są Twoją najlepszą stroną. Martwisz się o rozliczenie podatkowe? Dowiedz się, jak będzie to wyglądać, pomoże Ci również kalkulator podatkowy i nie bój się polskiego ładu.

  • Znaczenie nowych przepisów podatkowych dla przedsiębiorców.

  • Rozliczanie się na zasadach ogólnych – co się zmienia?

  • Rozliczanie PIT przez Internet – ułatw sobie życie.

Dlaczego poznanie nowych ustaw jest tak ważne, szczególnie dla osób, które prowadzą własne firmy?

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, chce wybrać jak najkorzystniejszą dla swojej firmy formę opodatkowania. Do roku 2022 było wszystko tak samo, każdy mniej więcej wiedział, jaka forma opodatkowania jest najkorzystniejsza i w jakich działalnościach się sprawdzi.

Od 1 stycznia 2022 Polski Ład większość ustaleń zmienia się, trzeba się z nimi zapoznać. Jest to bardzo ważne, ponieważ możemy być narażeni na kary finansowe, gdy źle wypełnimy wnioski przy rozliczaniu się. Możemy również stracić sporo pieniędzy, gdy wybierzemy nieodpowiednią formę opodatkowania.

Nieznajomość prawa szkodzi, więc zapoznaj się z nowymi przepisami, lub skorzystaj z pomocy profesjonalisty w tej dziedzinie, takiej jak księgowa czy radca prawny, z pewnością pomogą Ci zrozumieć nawet najbardziej trudne przepisy i zasady związane z podatkami. Nie bój się poprosić o pomoc! Skorzystaj również z usługi takiej jak Polski Ład kalkulator.

Zmiany w rozliczaniu się na zasadach ogólnych

Jak wiemy, wszystko praktycznie się zmieniło. Do tej pory płaciliśmy podatek w wysokości 17% od dochodu, teraz zmienia się to na 12%. Jest to dość spora różnica, zwłaszcza przy wyższych kwotach.

Zmienia się również próg dochodu pozwalający na rozliczenie się w tych procentach, od prawie 90 tys do równo 120 tys złotych. Jest to dość korzystna wiadomość. Jednak to nie wszystko, ponieważ należy wiedzieć, że jest jeszcze kwota wolna od podatku i wynosi 30 tys na rok, tzn. 2500 zł miesięcznie, z tego przychodu nie musimy płacić podatku.

Dzięki tym zmianom dużo osób będzie zmieniało formę opodatkowania na rozliczenia na zasadach ogólnych, zmiana jest dość duża i dość korzystna dla pracowników i firm. Nie możesz zapomnieć o odliczeniu kwoty wolnej od podatku. Sprawdź ulgi w polskim ładzie, które wprowadził minister finansów i rozlicz swój podatek poprawnie!

Jakie zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?

Nie mogło zabraknąć zmian również w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Można zauważyć obniżenie stawki ryczałtu dla niektórych zawodów, należy to sprawdzić osobiście, szukając swojej działalności w spisie. Rozliczenie z najmu prywatnego również zostało uregulowane, teraz ryczałt będzie jedyną formą, którą można użyć do rozliczania się z tych przychodów. Można również odliczyć 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Sprawdź kalkulator wynagrodzeń.

Zmieniła się również stawka składki zdrowotnej w ramach polskiego ładu przy podatku dochodowym.

Rozlicz PIT przez Internet – zyskaj więcej czasu na inne rzeczy

Usługa podatku dochodowego online oferowana przez US to dobra opcja dla osób, które nie mogą przyjść osobiście. Dzieje się tak, ponieważ mogą rozliczać podatki z domu i oszczędzać czas. Mogą również skorzystać z wygody terminowego płacenia podatków i szybciej otrzymać zwrot pieniędzy.

Internet może pomóc w rozliczeniu podatku dochodowego, dostarczając informacji na temat procesu składania wniosków i terminów.

Skończył się czas wypełniania papierowych formularzy. Teraz możesz to zrobić online w ciągu kilku minut. Co więcej, jeśli masz telefon lub tablet z Androidem, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej, aby rozliczać podatki za pomocą e-zgłoszenia.

Rozlicz swój PIT przez Internet i ciesz się chwilą!