Wszyscy mamy skłonności do tego, aby zapychać sobie głowę różnymi informacjami. Wystarczy tylko spojrzeć, jak dużą popularnością cieszą się takie media jak Instagram czy TikTok. Całe ich działanie właśnie opiera się na przesyłaniu krótkich i mało wartościowych informacji, które niestety zostają ludziom w głowach. Czy jesteśmy w stanie uchronić się przed zalewem informacji, który tak niekorzystnie na nas wpływa? Odpowiedź brzmi tak, ale musimy być świadomi kilku apsektów.
Umiejętność szukania informacji
W dzisiejszych czasach istotną umiejętnością jest szukanie właściwych informacji. To dużo ważniejsze niż samo przechowywanie ich w głowie. Co z tego jeśli będziemy wiedzieć dużo, jeśli okaże się, że ta wiedza w ogóle nie jest nam potrzebna? Postępując w ten sposób tylko zniechęcimy się do zrównoważonego rozwoju. Lepiej więc zrezygnować z tworzenia encyklopedii w swojej głowie na rzecz wypracowania przydatnych schematów poszukiwania wiadomości.
Gdzie gromadzić informacje?
Choć gromadzenie nadmiernej ilości informacji jest zupełnie przeciw produktywne, to jednak część z nich musimy mieć. Jest wiele takich tematów, przez które nie jesteśmy w stanie przebrnąć, jeśli nie mamy chociaż podstaw. Niektóre „zmieszczą” nam się w głowie. Inne dobrze by było przechowywać w specjalnym notatniku.
Tutaj z pomocą przychodzą nam aplikacje do zarządzania czasem. Najlepiej wybrać te darmowe. Są oczywiście wersje premium, ale dla potrzeb większości osób zdecydowanie wystarczą te podstawowe. Są to nieco bardziej rozbudowane terminarze. Najlepiej zaopatrzyć się w taki, który pozwoli nam przypisywać konkretne zadania danym dniom i godzinom oraz otrzymywać powiadomienia o konieczności ich wykonania.
Dlaczego nie powinniśmy przeciążać pamięci?
Jeśli zbyt duża część naszej pamięci będzie zapchana informacjami, to szybko zobaczymy konsekwencje. Jedną z nich jest oczywiście chroniczny stres. Od zwykłego stresu różni się tym, że występuje permanentnie, nawet gdy jego źródło nie jest aktywne. Gdy pojawi się on w naszym życiu, nie powinniśmy tego lekceważyć. Konieczne jest zastosowanie pewnych kroków, aby pozbyć się chronicznego stresu z naszego życia.
Przeciążenie naszego umysłu może też prowadzić do chorób psychicznych. Najpopularniejszymi są oczywiście depresja i nerwica. Szacuje się, że na te pierwszą choruje w Polsce prawie 4 mln osób. Nie jest więc ona powodem do wstydu i nie trzeba jej ukryć przed samym sobą, ale faktem jest, że jej efekty bywają naprawdę kłopotoliwe.