Jak zacząć żyć w zgodzie ze sobą?

Bardzo często wpadamy w kłopoty,  bo nie potrafimy emocjonalnie znieść pojawiających się problem. Najczęściej jednak przyczyną naszego złego stanu nie są te zewnętrzne czynniki, ale to, co mamy w głowie. Wszelkie nasze nieprzepracowane traumy oraz niewykształcone umiejętności mogą dać o sobie znać w kryzysowych sytuacjach. Rozwój wymaga więc bardzo kompleksowego podejścia i wzięcia pod uwagę wielorakich czynników.

Dbaj o siebie

Żeby żyć w zgodzie z samym sobą, musimy umieć samych siebie kochać. Jeśli kogoś kochamy, to dbamy o tę osobę, prawda? Trudno więc mówić o miłości i szacunku do samego siebie, jeśli ignorujemy swoje podstawowe potrzeby oraz nie rozpieszczamy się od czasu do czasu.

Warto zadbać o swój wygląd. Bez sensu jest oczywiście ciągłe porównywanie się z innymi albo kupowanie nowych ubrań co tydzień. Warto jest jednak podobać się samemu sobie i popracować nad swoim własnym stylem. Przydadzą się też kosmetyki, które nie tylko poprawią nasze walory wizualne, ale też pomogą utrzymać nasz organizm w odpowiednim zdrowiu.

Nie ruszysz się bez przepracowania przeszłości

Nie powinniśmy pozwalać na to, aby przeszłość przeszkadzała nam w życiu codziennym. Ale uderzenie w skrajność i próbowanie zatuszować ją całkowicie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli będziemy udawać, że ona nie istnieje, to w końcu uderzy w nas ze zdwojoną siłą. Musimy więc zaakceptować jej istnienie i poświęcić trochę czasu na jej przepracowanie.

Podstawą rozwoju jest zamknięcie poprzednich etapów życia. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim dzieciństwa. Nawet nie zdajemy sobie sprawę, jak duży wpływ na dorosłe życie mają problemy dzieciństwa. Przykładem może być bycie ciągle ocenianym czy nawet obrażanym przez rodziców. Osoby, które tego doświadczyły we wczesnym stadium rozwoju, mogą mieć zaburzone poczucie własnej wartości jako dorośli.

Efektem mogą być toksyczne relacje z ludźmi i bram możliwości odnajdywania się w rzeczywistości. Aby przepracować tego typu blizny po dzieciństwie, konieczne jest najpierw uświadomienie sobie problemu. Następnie czeka nas długa praca.