Założenie własnego biznesu – warto?

Zastanawiasz się nad tym, czy założenie własnego biznesu jest dobrym rozwiązaniem? Trudno pokusić się o jakąkolwiek odpowiedź, ponieważ możliwości finansowe są kluczowe.

Warto też sobie coś wyraźnie podkreślić – własny biznes to zawsze mniejsze lub większe ryzyko. Co więcej, ryzyko zależy od Ciebie – należy dążyć do tego, żeby ryzyko było jak najmniejsze.

O czym pamiętać w przypadku biznesu?

Jeżeli chcesz założyć własny biznes, proszę bardzo, warto szukać szczęścia. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby robić to rozsądnie.

Odnosząc się do szczegółów, na pewno istotne jest zwrócenie uwagi na konkurencję. Zresztą najbardziej wyrazisty będzie przykład – jak ocenić założenie sklepu spożywczego, kiedy w okolicy jest spora konkurencja?

Założenie sklepu spożywczego wydaje się zupełnie bezzasadne. Bardzo ciekawym pomysłem jest rozejrzenie się za brakującymi usługami, czasem jest tak, że część osób chce usług, których nie ma. W takiej sytuacji zapewnienie tych usług to spora szansa na szybkie zyski.

Warto też wspomnieć o sytuacji, którą mamy obecnie – koronawirus zaszkodził niemal całej gospodarce (w dużej mierze tyczy się to branży turystycznej i rozrywkowej). Ponadto z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że wydarzyło się coś, czego w żaden sposób nie dało się przewidzieć. Nie ma też co ukrywać, że koronawirus przypomniał o działalności w internecie – co sądzisz o pracy przez internet?

Praca w domu

Praca w domu to dla wielu osób coś abstrakcyjnego (w każdym razie można odnieść takie wrażenie). Niemniej jednak okazało się, że praca w domu nie jest dziwna. Co więcej, przez wiele tygodni dzieci zostały zmuszone do zdalnej nauki.

Niektórzy mogą powiedzieć, że tego typu nauka nie jest dobrym rozwiązaniem, ale to temat na dłuższą dyskusję. Najkrócej mówiąc, do ideału na pewno brakowało sporo, ale okazało się, że nauka zdalna jest jak najbardziej możliwa (i to pod kątem tematu tego tekstu jest najważniejsze).

Wracając do pracy w domu, pamiętaj o tym, że możliwości jest całe mnóstwo. Poza tym nikt nie mówi o rozpoczęciu, nie wiadomo jakiego biznesu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby na początku działać spokojnie. Na dobrą sprawę wystarczy się tylko rozejrzeć.

Nawiązując do konkretów, co sądzisz o dropshippingu? Dropshipping to najtańszy sposób na prowadzenie sklepu internetowego. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o rozpoczęcie sprzedaży bez inwestowania w magazynowanie czy zakup produktów (za kompletowanie zamówienia i wysyłkę odpowiadają hurtownie). Zostając jeszcze przy sprzedaży, co sądzisz o wykorzystaniu Allegro? Jak zapewne wiesz, jest to najpopularniejszy portal do internetowej sprzedaży. Gdyby interesowały Cię szczegóły, wszystko sprowadza się do założenia konta, nawiązania współpracy z hurtownią i ustalenia zasad wysyłki produktów.

Zostawmy internetową sprzedaż – jaka praca Ci się marzy? Czy jest jakaś usługa, którą możesz określić swoją specjalnością? Te pytania oczywiście nie są przypadkowe, chodzi o internetowe szkolenia. Warto też dodać, że niektórzy ludzie nie mają czasu/nie chcą/nie potrafią gotować, a chętnie coś zamówią – catering to rozwiązanie, które jest nieustannie na czasie.

Przytoczone przykłady to dowód na to, że możliwości nie brakuje (trzeba tylko znaleźć coś dla siebie).

Czas podjąć jakąś decyzję

W ten sposób doszliśmy do najważniejszego, czyli podjęcia właściwej decyzji. Ten tekst nie miał na celu zachęcenia do konkretnego biznesu, chodziło o świadomość (o pomysłach na biznes można mówić bardzo długo).

Nie zapominaj też o tym, że biznes to zawsze ryzyko. Co za tym idzie, założenie własnego biznesu czasem jest stanowczo niewskazane – choćby wtedy, kiedy ma się długi. W ogóle trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że każdy biznes to jakaś inwestycja (np. czasu).