Zmiany w ryczałcie już po nowym roku

Od 1 stycznia podatek w formie ryczałtu stanie się o wiele bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców. Dla osób niewtajemniczonych, ryczałt jest jedną z form opodatkowania, gdzie wysokość ponoszonych kosztów prowadzenia działalności nie odgrywa żadnej roli. Rozliczenie podatku odbywa się w oparciu o określone stawki od uzyskanego przychodu, którego nie pomniejsza się o wartości, które obowiązują w innych formach rozliczenia. Przedsiębiorca ma jedynie możliwość pomniejszyć przychód o bieżąco zapłacone składki ZUS.

Rozliczanie w formie ryczałtu sprawdzi się w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, albo takich przedsiębiorców, których przychody nie przekroczyły kryterium ryczałtowego. Od stycznia limit ten wynosi 2 mln euro. Oprócz tego po nowym roku pomniejszy się lista przedsiębiorców, którzy na dzień dzisiejszy nie posiadają prawa do korzystania z ryczałtu.

Oprócz tego jedną z największych zalet jest obniżenie wybranych stawek ryczałtu do 17% (wcześniej było to 20%). Sytuacja ta odnosi się przede wszystkim do wolnych zawodów, których lista również zostanie zmodyfikowana. Z kolei wybrane usługi od stycznia mogą rozliczać się w oparciu o 15% stawkę.