Inflacja w Polsce. Najnowsze badania GUS nie zachwycają

Inflacja w Polsce. Najnowsze badanie GUS

Według najnowszego badania GUS inflacja w Polsce wynosi 5% w ujęciu rocznym. Oprócz tego, jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, wzrosły pozostałe wskaźniki inflacji bazowej.

Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że w lipcu 2021 roku inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności wyniosła 3,7% w ujęciu rocznym. To o 0,2% więcej niż w miesiącu poprzednim. Inne wskaźniki również pokazują wzrost. Jeśli spojrzymy na wskaźnik po tym, jak wyłączymy ceny administrowane, to zobaczymy wartość 4,7% z lipca. Ten sam wskaźnik w czerwcu wynosił 4%. Ostatni wskaźnik zakłada wyłączenie zmiennych cen. W lipcu pokazał on wartość 3,3%, a w czerwcu 2,9%. Liczenie inflacji bazowej metodą 15-procentowej średniej obciętej pokazała 3,6% w lipcu i 3,1% w czerwcu.

Przyszłość polskiej inflacji

Główny ekonomista Banku Millenium Grzegorz Maliszewski udzielił niedawno wywiadu portalowi interia.pl na temat prognoz, dotyczących inflacji. Według niego, będzie się ona ciągle utrzymywać na wysokim poziomie. Przewiduje on że do końca roku inflacja w Polsce utrzyma się w okolicach pięciu procent. W porównaniu z wynikami ostatnich miesięcy jest to dosyć sporo, choć nadal w skali świata nasza inflacja jest umiarkowana. Jednym z czynników, które mogą mocno wpłynąć na tę sytuację, jest podwyżka cen gazu. Z tego powodu stopa inflacji może nawet przekroczyć 5%. W 2022 roku jednak efekt niskiej bazy ma wygasać, co spowoduje mały spadek inflacji.

Co się wiąże ze wzrostem inflacji?

Maliszewski wspomniał także o konsekwencjach inflacji. Wiemy, że firmy będą musiały więcej wydawać ze względu na wzrost materiałów i surowców. Takie opłaty zawsze przechodzą na konsumenta i tak też będzie tym razem. Dojdzie do tego presja popytowa. Warto jednak zauważyć, że sytuacja się ciągle zmienia. Ostatnie dane faktycznie pokazują, że polska inflacja jest jedną z największych w Unii Europejskiej, ale to wciąż niewiele w porównaniu z niektórymi krajami na świecie. Wyższą inflację mają chociażby Stany Zjednoczone, Meksyk, Białoruś czy Rosja. Nie wspominając już o tak poważnych przypadkach jak Wenezuela, Sudan i Liban, których stopa inflacji wynosi kolejno 2720, 423, 101. Takie dane na chwilę obecną (sierpień 2021) przedstawia portal tradingeconomics.com.