Udziały w spółce z o.o.

Kiedy zakładamy spółkę z o.o. konieczne jest wniesienie kapitału zakładowego. W dalszej kolejności odbywa się jego dzielenie na udziały. Udziały dysponuje się między wspólnikami spółki. Kiedy się je zsumuje otrzymamy wartość kapitału zakładowego.

Udziały to nic innego jak wpływy poszczególnych wspólników, którzy stworzyli spółkę. Na ich podstawie określa się losy spółki oraz prawa konkretnych osób. Wpływają one również na decyzje odnośnie firmy. Więcej udziałów oznacza większe prawo do dywidendy, czyli wypłaty zysków.

Dzielenie udziałów musi zostać potwierdzone w umowie spółki, a oprócz tego stosowne zapisy znajdują się w księdze udziałów. Nie oznacza to wcale, że wszyscy wspólnicy otrzymują takie same dywidendy. Ich udziały różnią się między sobą, a wkład, który wprowadzono na samym początku przekłada się na osiągany zarobek.

Sytuacja na rynku bezustannie się zmienia, dlatego wielu wspólników decyduje się na zastosowanie zasady wprowadzania jednakowych udziałów. Trzeba mieć na uwadze ryzyko związane z założeniem całkiem nowej firmy, jednakże w tym samym momencie kto nie ryzykuje ten nie ma szansy na zarobienie dużych pieniędzy.