Zrównoważony rozwój a prowadzenie biznesu

Zrównoważony rozwój ważny podczas prowadzenia biznesu

Niedawno dla czasopisma Forbes wywiadu udzieliła Marta Mikliszańska, która zajmuje się zrównoważonym rozwojem w Allegro. W rozmowie pojawiło się kilka ważnych informacji na temat tego, jaki wpływ ma zrównoważony rozwój na nasz biznes. Allegro jest świetnym przykładem firmy, u której taki rozwój przyczynił się do nie jednego sukcesu. W końcu mamy do czynienia z pewnego rodzaju rewolucją, jak chodzi o handel. Mowa o rozwijającym się cały czas e-commercie.

E-handel jako główny obszar współczesnego rynku

Mikliszańska wspomniała o tym, że przedsiębiorca, zajmujący się e-commercem, musi zwracać uwagę na świadomość swojego konsumenta. W dzisiejszych czasach przeciętny konsument dużo bardziej interesuje się ekologią i sprawami społecznymi niż kiedyś. Dlatego właśnie firmy stawiają na wplatanie tego rodzaju elementów w swoje strategie marketingowe.

Allegro wprowadziło między innymi ekologiczne opakowania i ekologiczne formy dostawy. Wiąże się to z oczekiwaniami, jakie konsumenci dzisiaj mają. Rozmówczyni sama przyznała, że firmy muszą się do tych oczekiwań dostosowywać.

Prawdziwa troska czy granie pod publikę?

Gdy tylko społeczeństwo zaczyna się interesować pewnymi gorącymi kwestiami, duże firmy zaczynają to podłapywać. Aby przyciągnąć nowych klientów wykorzystują w swoich kampaniach loga znanych ruchów społecznych lub odwołują się do idei, które wzbudzają pozytywne emocje w grupie docelowej. Czy kampanie te wiążą się z prawdziwą troską o te sprawy, w które się angażują? Trudno w to całkowicie uwierzyć, ale realia są takie, że odwoływanie się do bieżących spraw jest konieczne, aby zyskać sobie sympatię współczesnego odbiorcy.