Czym grozi przepracowanie?

Przepracowanie to jedna z bolączek współczesnego świata. Wydawałoby się, że dzięki technologii dużo łatwiej jest nam wykonywać obowiązki, ale jest to jedynie pewna iluzja. Tak naprawdę to rozwój spowodował, że ludzie czują większą presję, aby pracować szybciej i wydajniej. Nawet jedno małe potknięcie może opóźnić naszą pracę i pozbawić nas jej efektów. Tego się bardzo boimy, dlatego bierzemy na swoje barki ogromną liczbę obowiązków. Jak się to przekłada na nasze życie? Niestety bardzo często negatywnie. Zaczynamy mieć mniej czasu na relaks, mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, a nasze relacje z bliskimi cierpią. Oczywiście nie trzeba wspominać o takich chorobach jak nerwica czy depresja, która może być pośrednim wynikiem natłoku pracy. Warto więc pomyśleć o sposobach na odciążenie, na przykład poprzez pielęgnowanie swojego hobby.

Gorsze relacje z bliskimi

Wpływu natłoku pracy na relacji z bliskimi nikomu nie trzeba tłumaczyć. Na pewno wielokrotnie mieliśmy okazję zaobserwować to u siebie jak i u innych. Nieraz nie byliśmy w stanie porozmawiać z kimś sympatycznie, bo nasze myśli krążyły wokół pracy, a żadne sposoby na relaks nie działały. To samo pewnie zaobserwowaliśmy u naszych znajomych i krewnych, z którymi chcieliśmy spędzić trochę czasu, ale byli zbyt zestresowani, aby poświęcić nam uwagę. Jest to jedna z częstszych przyczyn problemów rodzinnych. W skrajnych przypadkach prowadzi rozwodów. Dlatego tak ważną kwestią jest balans między życiem prywatnym a zawodowym. Jak go osiągnąć, aby nie ucierpiały na tym nasze relacje? Nie jest to łatwa sztuka i na pewno czeka nas wiele potknięć. Kontakty z bliskimi są jednak na tyle ważne, że warto jest się przełamać i podjąć pracę.

Jak uniknąć przepracowania?

Czy o przepracowaniu decyduje sama liczba godzin naszej aktywności? Istnieje kilka innych czynników, do których zalicza się chociażby robienie przerwy. Dwanaście godzin pracy z kilkoma przerwami jest mniej obciążające niż osiem godzin pracy bez przerwy. Nasz mózg jest zawsze najbardziej wydajny na początku pracy, później zaczynamy doświadczać pewnego rodzaju przesytu. Jeśli jednak zdecydujemy się zrobić krótką przerwę, to może nam to naprawdę wyjść na dobre.