Język obcy: jak skutecznie uczyć się gramatyki?
Język obcy w dzisiejszych czasach to podstawa. Doświadczamy dzisiaj tak ogromnych skutków globalizacji, jakich nie było nigdy wcześniej na świecie. Stało się dla nas normalne, że musimy od czasu do czasu przeczytać coś w obcym języku, albo porozmawiać z kimś, kto nie zna polskiego. Musimy więc znać jakieś podstawy międzynarodowej komunikacji. „Międzynarodowym” językiem, czyli tzw. lingua franca stał się w tych czasach angielski. Ale wcale nie musimy na nim poprzestawać. Podstawy niemieckiego czy hiszpańskiego również mogą nam się przydać.
Podczas nauki języka bardzo często napotykamy różnego rodzaju trudności. Próbujemy się uczyć na pamięć niezliczonego ładunku słówek i zasad gramatycznych. Jak najbardziej powinniśmy się uczyć, ale czasem przeciążenie informacjami może być przeciwproduktywne. Zwłaszcza, że żyjemy w epoce ciągłego stresu i po prostu rzadko kiedy mamy czas na to, aby przyswoić sobie nową dawkę informacji.
Gramatyka, ciągle ta gramatyka
Pewnie wszyscy pamiętamy ze szkoły, jak musieliśmy zakuwać regułki gramatyczne. Są one potrzebne, ale jednak gramatyki nie przyswaja się teorią. Gramatykę przyswaja się używaniem jej. Czy są więc jakieś sposoby na to, aby utrwalić sobie regułki gramatyczne?
Najlepszą rzeczą, jaką możemy dla siebie zrobić, to umówić się na zajęcia z native speakerem. Nie będziemy mieć wtedy możliwości, żeby przejść na język polski, więc będziemy zmuszeni, aby tej gramatyki używać. Owocne może też być spotykanie się z obcokrajowcami albo umawianie się ze znajomymi na rozmówki. Bardzo cenne może być zgromadzenie sobie grupki znajomych, aby wspólnie rozmawiać w obcym języku. Ale jak to się ma do nauki gramatyki? Przecież nie będziemy siedzieć i zakuwać tabelek. Oczywiście, że nie. Podstawy gramatyki same się nam przyswoją podczas mówienia.
Oczywiście warto na początku mieć ze sobą jakąś ściągę, żeby upewnić się, że nie mylimy np. czasu przeszłego z przyszłym. I w zasadzie tyle. Błędy i tak będziemy popełniać, a wszystkich szczegółowych zasad i wyjątków i tak nie spamiętamy. Co więcej, nawet native speakerzy ich nie pamiętają (nie licząc tych, którzy zajmują się językiem zawodowo oczywiście).
Język obcy: jaki poziom chcemy osiągnąć?
Przed rozpoczęciem nauki warto też postawić sobie konkretny cel. Skoro mówimy o gramatyce, to pewnie celem wielu z nas jest nauczenie się wszystkich regułek gramatycznych, żeby mówić jak profesor. Jest to zdecydowanie błąd i tak naprawdę takie perfekcjonistyczne podejście oddala nas prawdziwego przyswojenia sobie języka. Starajmy się skupić przede wszystkim na płynności i zdolnościach komunikacyjnych.
Nie traktujmy gramatyki jako jakiejś mistycznej dziedziny, którą musimy osobno zgłębić, aby wznieść się na umysłowe i duchowe wyżyny. Traktujmy ją po prostu jako jeden z wielu elementów komunikacji. I tyle. Jeśli robimy błędy gramatyczne, to zastanawiajmy się nad tym, czy są one aż tak znaczące, żeby zaburzać komunikację. Czy przez te błędy nasz rozmówca będzie miał problemy ze zrozumieniem nas? Jeśli nie, to znaczy, że gramatykę opanowaliśmy wystarczająco.